Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
The unit 'mb' means millibar which is equivalent to 1/1000 of 1 bar. To convert the units from bar to atmospheres (atm) and to inches Hg (inHg), we need to know the conversion factors.
a.) 1 atm = 1.01325 bar
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(1 atm/1.01325 bar) =<em> 9.08×10⁻⁴ atm</em>
b.) 1 bar = 29.53 inHg
0.92 mb(1 bar/1000 mbar)(29.53 inHg/1 bar) =<em> 0.027 inHg</em>
Answer:
n (a neutron)
Explanation:
For a chemical element:
- The lower subscript indicates the atomic number (the number of protons)
- The upper subscript indicates the mass number (the sum of protons and neutrons in the nucleus)
In the reaction described in the problem, we see that a gamma photon hits a nucleus of Calcium-40, which has
Z = 20 (20 protons)
A = 40 (40 protons+neutrons)
Which means that the number of neutrons is n = A - Z = 40 - 20 = 20
After the reaction, we have a nucleus of Calcium-39, which has
Z = 20 (20 protons)
A = 39 (39 protons+neutrons)
Which means that the number of neutrons is n = A - Z = 40 - 39 = 19
So, the nucleus has lost 1 neutron, which is the particle missing in the reaction.
Complete Question
The complete question is shown on the first uploaded image
Answer:
The correct answer is option c
Explanation:
Faraday states that when there is a change in magnetic field of a coil of a wire, it means that there exist an emf in the circuit which in induced due to the change in the magnetic flux
From the question two separate but nearby coils are mounted along the axis. First coil is connected to the power supply and the current flow is controlled by the supply.When the current alternates, it would produce magnetic field ,also the second coil is connected to an ammeter which indicates the current that is flowing in it when current in the first coil changes
This magnetic field that is produce would cause a change flux which would induce current in the second coil so the ammeter would indicate current flow in the second coil
a is incorrect because the current in fir coil is not change hence flux won't change therefore current is is not induced in second coil
This is the same reason b is incorrect
d is incorrect due to the fact that when the second coil is connected to a power supply by rewiring it to be in series with first coil the law of electromagnetism would no longer hold so he ammeter would show no reading
As it is given that Bulk modulus and density related to velocity of sound

by rearranging the equation we can say

now we need to find the SI unit of Bulk modulus here
we can find it by plug in the units of density and speed here

so SI unit will be

SO above is the SI unit of bulk Modulus