Answer:
a. 2 Hz b. 0.5 cycles c . 0 V
Explanation:
a. What is period of armature?
Since it takes the armature 30 seconds to complete 60 cycles, and frequency f = number of cycles/ time = 60 cycles/ 30 s = 2 cycles/ s = 2 Hz
b. How many cycles are completed in T/2 sec?
The period, T = 1/f = 1/2 Hz = 0.5 s.
So, it takes 0.5 s to complete 1 cycles. At t = T/2 = 0.5/2 = 0.25 s,
Since it takes 0.5 s to complete 1 cycle, then the number of cycles it completes in 0.25 s is 0.25/0.5 = 0.5 cycles.
c. What is the maximum emf produced when the armature completes 180° rotation?
Since the emf E = E₀sinθ and when θ = 180°, sinθ = sin180° = 0
E = E₀ × 0 = 0
E = 0
So, at 180° rotation, the maximum emf produced is 0 V.
Answer:

Explanation:
given data:
wavelength \lambda = 708nm = 708*10^{-9} m
using the following relation:

according to the given information
second and third dark fringe is at same location. so






Answer:
14.4 m/s
Explanation:
mass of Anna (Ma) = 68 kg
speed of Anna (Va) = 17 m/s
mass of SandraDay (Ms) = 76 kg
speed of SandraDay (Vs) = 12 m/s
We can find their speed (V) immediately after collision from the conservation of momentum where
(Ma x Va) + (Ms + Vs) = (Ma + Ms) x V
where V = speed immediately after collision
(68 x 17) + (76 + 12) = (68 + 76) x V
2068 = 144 V
V = 2068 / 144 = 14.4 m/s
Answer:
The boiling point of Acetone is 329K (in 3 significant figures)
Explanation:
Boiling point of Acetone = 56°C = 56 + 273K = 329K (in 3 significant figures)
Answer:
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s
Explanation:
By applying Bernoulli equation between point 1 and 2

At the point 1
P₁=0 ( Gauge pressure)
V₁= 0 m/s
Z₁=3 m
At point 2
P₂=0 ( Gauge pressure)
Z₂= 0 m/s

Now by putting the values




V₂= 5.42 m/s
The initial velocity of the water from the tank is 5.42 m/s