KE = mv2
2
KE = ? J
m = 1.5 kg
v = 55 m/s
KE = 1.5 kg x (55 m/s)2
2
KE = 2,268.75 J
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
The balanced equation for combustion is as follows;
2CH₃OH + 3O₂ ---> 2CO₂ + 4H₂O
The stoichiometry of CH₃OH to O₂ is 2:3
the limiting reagent is the reactant that is fully consumed during the reaction. The amount of product formed is directly proportional to the amount of limiting reactant produced. The excess reagent is the reactant that is provided in excess and is not fully used up, there will be an amount of this reagent remaining after the reaction.
If methanol is the limiting reactant,
If 2 mol of methanol reacts with 3 moles of O₂
Then 24 mol of methanol reacts with - 3/2 x 24 = 36 mol of O₂ should be present
But only 15 mol of O₂ is present, therefore O₂ is the limiting reactant and methanol is in excess.
3 mol of O₂ reacts with 2 mol of CH₃OH
then 15 mol of O₂ reacts with 2/3 x 15 = 10 mol of CH₃OH
Excess reactant is methanol, 10 mol are used up therefore 24 - 10 mol = 14 mol are remaining at the end of the reaction
Heat
gained in a system can be calculated by multiplying the given mass to the
specific heat capacity of the substance and the temperature difference. It is
expressed as follows:<span>
Heat = mC(T2-T1)</span>
1540 = 200.0 (C)(40 - 20)
<span>
<span>C = 0.385 J / g C</span></span>
<span><span>
</span></span>
<span><span>Hope this answers the question. Have a nice day.</span></span>
Acetic acid (CH3COOH) is a weak acid while methylamine (CH3NH2) is a weak base. During an acid base reaction, an acid tends to lose a proton while a base tends to accept a proton. The reaction at equilibrium is as follows:
↔
Hence the species in equilibrium are:
Acetate anion: CH3COO-
Methyl ammonium cation: CH3NH3+