Answer:
Do to half of the mnairals this can not be made into a lab there is an error
Explanation:
Answer:
The molarity of a sugar solution is 2 M.
Explanation:
Molarity is a concentration measure that expresses the moles of solute per liter of solution. In this case it is calculated with the simple rule of three:
4 L of solution--------8 moles of sugar
1 L of solution ------x= (1 L of solution x 8 moles of sugar)/4 L of solution
x=2 moles of sugar---> <em>The solution is 2M</em>
Answer is: <span> two samples have in common same amount of substance and same number of particles.
1) There are same amount of substance in both beakers:
n(Zn) = 1 mol.
n(ZnCl</span>₂) = 1 mol.
2) There are same number of particles (atoms, molecules, ions) in both beakers:
N(Zn) = n(Zn) · Na.
N(Zn) = 1 mol · 6.023·10²³ 1/mol = 6.023·10²³ atoms of zinc.
N(ZnCl₂) = n(ZnCl₂) · Na.
N(ZnCl₂) = 1 mol · 6.023·10²³ 1/mol = 6.023·10²³ molecules of zinc(II) chloride.
Na - Avogadro number.
Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.