The correct answer are
a) "The number of muscle fibers best determines how powerful a muscle will be"
b) "The more a muscle shortens, the more power it generates."
Reason :
Muscle fiber in longitudinal directions generate more power
Multipennate muscles do not produce much power because the tendon branches within muscle
.
Answer:
<h2>0.069 N, in the X direction</h2>
Explanation:
According to Flemming's left hand rule, it sates that if the first three fingers of the left hand are held mutually at right angles to one another, the fore finger will point in the direction of magnetic field, the middle finger will point in direction of current, while the thumb will point to the direction of force.
Mathematically the law is stated as
F= BIL
given data
Magnetic field B= 0.43T
Current I= 4.9 A
length of conductor L= 3.3cm to meter , 3.3/100= 0.033 m
Applying the formula the force is calculated as
F= 0.43*4.9* 0.033= 0.069 N
According to Flemming's rule the direction of all parameters are mutually perpendicular to one another, then the Force is in the X direction
Answer:
1.) 400s
2.) 1.875 m/s
3.) 1.125 m/s
Explanation:
Given that you traveled 150.meters south at a speed of 1.50m/s,
Time = distance/ speed
Substitute speed and distance into the formula
Time = 150/1.5
Time = 100 s
and then traveled 600. Meters north at a rate of 2.00 m/s.
Time = 600 / 2
Time = 300 s
1.) Total time = 100 + 300
Total time = 400 s
2.) The average speed will be total distance travelled over total time.
Total distance travelled = 150 + 600
Total distance travelled = 750 m
Substitute all the parameters into the formula
Average speed = 750/400
Average speed = 1.875 m/s
3.) Average velocity will be displacement over total time
Displacement = 600 - 150
Displacement = 450 m
Average velocity = 450/400
Average velocity = 1.125 m/s
Answer:
λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm
Explanation:
The relationship between the velocity of electromagnetic waves (UV rays) and the their frequency is:
v = fλ
where,
v = c = speed of the electromagnetic waves (UV rays) = speed of light
c = 3 x 10⁸ m/s
f = frequency of the electromagnetic waves (UV rays) = 9.38 x 10¹⁴ Hz
λ = wavelength of the electromagnetic waves (UV rays) = ?
Therefore, substituting the values in the relation, we get:
3 x 10⁸ m/s = (9.38 x 10¹⁴ Hz)(λ)
λ = (3 x 10⁸ m/s)/(9.38 x 10¹⁴ Hz)
<u>λ = 3.2 x 10⁻⁷ m = 320 nm</u>
So, the radiation of <u>320 nm</u> wavelength is absorbed by Ozone.
Answer:
508 J/kg/C
Explanation:
Energy Lost by water = Energy gained by block
mcT = <em>m</em><em>c</em><em>T</em><em> </em><em> </em>[bolded is for water, <em>i</em><em>t</em><em>a</em><em>l</em><em>i</em><em>c</em><em>i</em><em>s</em><em>e</em><em>d</em><em> </em>is for block]
(0.217)(4186)(25 - 16.4) = <em>(</em><em>0</em><em>.</em><em>3</em><em>5</em><em>0</em><em>)</em><em>(</em><em>c</em><em>)</em><em>(</em><em>1</em><em>6</em><em>.</em><em>4</em><em> </em><em>+</em><em> </em><em>2</em><em>7</em><em>.</em><em>5</em><em>)</em>
<em>1</em><em>5</em><em>.</em><em>3</em><em>6</em><em>5</em><em>c</em><em> </em>= 7811.9132
c = <u>5</u><u>0</u><u>8</u><u> </u><u>J</u><u>/</u><u>k</u><u>g</u><u>/</u><u>C</u><u> </u><u>(</u><u>3</u><u> </u><u>s</u><u>f</u><u>)</u>