Answer:
Given that
V= 0.06 m³
Cv= 2.5 R= 5/2 R
T₁=500 K
P₁=1 bar
Heat addition = 15000 J
We know that heat addition at constant volume process ( rigid vessel ) given as
Q = n Cv ΔT
We know that
P V = n R T
n=PV/RT
n= (100 x 0.06)(500 x 8.314)
n=1.443 mol
So
Q = n Cv ΔT
15000 = 1.433 x 2.5 x 8.314 ( T₂-500)
T₂=1000.12 K
We know that at constant volume process
P₂/P₁=T₂/T₁
P₂/1 = 1000.21/500
P₂= 2 bar
Entropy change given as

Cp-Cv= R
Cp=7/2 R
Now by putting the values


a)ΔS= 20.79 J/K
b)
If the process is adiabatic it means that heat transfer is zero.
So
ΔS= 20.79 J/K
We know that

Process is adiabatic




When light hits the boundary between two different materials, it can undergo both reflection and refraction.
Reflection is the change in the direction of the
wave that strikes the boundary between two materials.<span> It involves a change in the direction of waves when they clash with an obstacle.
Refraction involves the change in the direction of waves as they move from one medium to </span><span><span>another followed</span></span><span> by a change in speed and wavelength (this second medium should have different permitivity for the light to change its initial properties.)</span>
Answer:4.05 s
Explanation:
Given
First stone is drop from cliff and second stone is thrown with a speed of 52.92 m/s after 2.7 s
Both hit the ground at the same time
Let h be the height of cliff and it reaches after time t

For second stone
---2
Equating 1 &2 we get





We have energy E = hc/λ, where h is Planck's constant c is speed of light and λ is the wavelength.
So Energy , 
Energy of one mol = 
Energy of one mol of photons generated from this device = 225 kJ
<span>Answer:
For a disc, the moment of inertia about the perpendicular axis through the center is given by 0.5MR^2.
where M is the mass of the disc and R is the radius of the disc.
For the axis through the edge, use parallel axis theorem.
I = I(axis through center of mass) + M(distance between the axes)^2
= 0.5MR^2 + MR^2 (since the axis through center of mass is the axis through the center)
= 1.5 MR^2</span>