Answer:
R = 3.606 KN, θ = 24°
Explanation:
Resolving the forces to the x-direction
Rx = 3cos60 + 2cos30
= 1.5 + 1.732 = 3.232 KN
Resolving the forces to the y-direction
Ry = -3sin60 + 2sin30
= -2.6 + 1 = -1.6 KN
Getting the resultant of the two forces
R = 
Substituting the values of Rx and Ry, we obtain
R = 3.606 KN
tanθ = Ry/Rx = | -1.6/3.232 |
Then we have θ = 24°
Explanation:
The waveform expression is given by :
...........(1)
Where
y is the position
t is the time in seconds
The general waveform equation is given by :
..........(2)
Where


On comparing equation (1) and (2) we get :



f = 93.10 Hz
Time period, 

T = 0.010 s
Phase constant, 
Hence, this is the required solution.
Answer:
Solid
Explanation:
The plasma is the liquid part of blood, it is 90% and accounts for 55% of blood volume. It is what red blood cells, white blood cells, and platelets move around in. These cells remain solid within the plasma. I hoped this helped!