Answer:

Explanation:
The rotated angle is given by:

Since this is a quadratic equation it can be solved using:

Rewriting our equation:


Since
we discard the negative solution.

Since we are given the density and volume, then perhaps we can determine the amount in terms of the mass. All we have to do is find the volume in terms of cm³ so that it will cancel out with the cm³ in the density. The conversion is 1 ft = 30.48 cm. The solution is as follows:
V = (14 ft)(15 ft)(8 ft)(30.48 cm/1 ft)³ = 0.0593 cm³
The mass is equal to:
Mass = (0.00118g/cm³)(0.0593 cm³)
Mass = 7 grams of HCN
Data:
Centripetal Force = ? (Newton)
m (mass) = 68 Kg
s (speed) = 3.9 m/s
R (radius) = 6.5 m
Formula:

Solving:





Answer:
<span>
B.159 N</span>
<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer:
A) greater
Explanation:
acceleration is calculated by dividing velocity over time..so by calculating, you find acceleration of A is greater than that of B