Answer:
0.5
Explanation:
2NaCl(s) + 2H2SO4(l) + MnO2(s) → Na2SO4(s) + MnSO4(s) + 2H2O(g) + Cl2(g)
Using ideal gas equation,
PV = nRT
28.7torr
Converting torr to atm,
= 0.0378atm
V = 0.597L
T = 27 °C
= 300 K
a) PV = nRT
(0.0378atm) * (0.597L) = n(0.0821) * (300k)
= 0.000915 mol
moles of water and chlorine = 0.000915 mol
From the above equation, the ratio of water to chlorine = 1 : 2
Therefore, mole of chlorine = 0.000915/2
= 0.000458 mol
mole fraction = moles of specie/moles of all the species present
= 0.000458/0.000915
= 0.5
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
A) state with reasons
From the description we can conclude that the compound is a binary salt. Binary salts are form by a metal and a non metal, one of their characteristics is that the elements are attached by an ionic bond.
i) the physical properties of ZBr2 at room temperature
Crystals, high fusion and boiling points, they conduct water when dissolved in water, they are soluble in water but not in gasoline.
ii) whether z is a metal or non metal.
Z is a metal
Let's write the reaction first.
HCl + H₂O ---> H₃O⁺ + Cl⁻
These reaction has two reactants, either the proton donor or the proton acceptor. Water is amphoteric, meaning it can act as an acid or base. Since HCl is an acid, then water in this reaction acts as a base.
1. The proton donor is HCl because it donates H+ to water which yields a hydronium ion, H₃O⁺.
2. The proton acceptor is water.
The chemical reaction is
<span> M2+(aq) + 2L(aq) <==> ML22+(aq)
</span>Intial concentration 0.10 0.10
Change -x -2x +x
Equilibrium 0.10 - x 0.01 = 0.10 - 2x x
Solving for x
0.01 = 0.10 - 2x
x = 0.045
The equilibrium concentration of ML22+ is 0.045 mol L-1