The goal of Science is to expand knowledge.
S=56, u=0, v=33, a=?, t=3.4
v=u+at
33=3.4 a
a = 9.7m/s^2
Answer:
a)693.821N/m
b)17.5g
Explanation:
We the Period T we can find the constant k,
That is

squaring on both sides,

where,
M=hanging mass, m = spring mass,
k =spring constant
T =time period
a) So for the equation we can compare, that is,

the hanging mass M is x here, so comparing the equation we know that

b) In order to find the mass of the spring we make similar process, so comparing,

The two forces should be equal therefore:
2.10 * Fa = Fa + 2 * F * cos 18
simplifying the right side:
2.10 * Fa = Fa + 1.902 * F
1.10 Fa = 1.902 F
<span>F / Fa = 0.578</span>
Answer:
D. 0.60 um
Explanation:
Given the following data;
Frequency = 5.0x10^14 Hz
Speed = 3 x 10^8 m/s
To find the wavelength;
Wavelength = speed/frequency
Substituting into the equation, we have
Wavelength = 3 x 10^8/5.0x10^14
Wavelength = 6 × 10^7m
But 1 meter (m) = 1000000 micrometer (um)
6 × 10^7 meter = 0.6 micrometer.