Answer:
The speed of the air leaving the hairdryer is 10m/s.
Explanation:
The thrust that the dryer produces is what keeps it elevated at an angle of 5° from the vertical; therefore, from the force diagram we get

putting in
,
and solving for
we get:



Now, this thrust produced is related to to the air ejection speed
by the relation

where
is the rate of air ejection which we know is

and since
,


putting this into equation (2) and the value of
we get:

which gives


which is the speed of the air ejected.
Answer:
A thin layer of oil with index of refraction ng = 1.47 is floating above the water. The index of refraction of water is nw = 1.3. The index of refraction of air is na= 1. A light with wavelength λ = 775 nm goes in from the air to oil and water.
Part (a) Express the wavelength of the light in the oil, λ₀, in terms of λ and n⁰ (b) Express the minimum thickness of the film that will result in destructive interference, t min, in terms of λ o
(c) Express tmin in terms of λ and no.
(d) Solve for the numerical value of tmin in nm.
Explanation:
n₀ = 1.47
refraction of water = 1.3
refraction of air = 1
wavelength λ = 775 nm
(a) wavelength of light in water ⇒ λ₀ = λ / n₀
(b) minimum thickness of the film that will result in destructive interference
t(min) = λ₀ / 2
(c) the express t(min)
t = λ /2n₀
(d) the thickness is
t = 775 / 2(1.47)
= 263.61 nm
Answer:
m = 0.111 kg
Explanation:
Heat required to release from the body of the person when his temperature cool down by 1 degree C is given as

here we know that
m = 70 kg
s = 3840 J/kg K

now we know that


now the same heat is used to vaporize water of the body
so it is given as



U = 0, initial vertical velocity
Neglect air resistance, and g = 9.8 m/s².
The time, t, required for the pen to attain a vertical velocity of 19.62 m/s is given by
19.62 m/s = 0 + (9.8 m/s²)*(t s)
t = 19.62/9.8 = 2.00 s
Answer: 2.0 s