Answer:
1.95m/s
Explanation:
Please view the attached file for the detailed solution.
The following were the conversion factors used in order to express all quatities in SI units:

Answer:
A) x _electron = 0.66 10² m
, B) x _Eart = 1.13 10² m
, C) d_sphere = 1.37 10⁻² mm
Explanation:
A) Let's use a ball for the nucleus, the electron is at a farther distance the sphere for the electron must be at a distance of
Let's use proportions rule
x_ electron = 0.529 10⁻¹⁰ /1.2 10⁻¹⁵ 1.5
x _electron = 0.66 10⁵ mm = 0.66 10² m
B) the radii of the Earth and the sun are
= 6.37 10⁶ m
tex]R_{Sum}[/tex] = 6.96 10⁸ m
Distance = 1.5 10¹¹ m
x_Earth = 1.5 10¹¹ / 6.96 10⁸ 1.5
x _Eart = 1.13 10² m
C) The radius of a sphere that represents the earth, if the sphere that represents the sun is 1.5 mm, let's use another rule of proportions
d_sphere = 1.5 / 6.96 10⁸ 6.37 10⁶
d_sphere = 1.37 10⁻² mm
D:the electrons from being attracted to the grid instead of the anode
A. An object in motion will remain in motion unless acted upon by an outside force : The momentum of an object is constant unless an outside force acts on the object.
B. Force is defined as mass times acceleration : the rate of change of the momentum of a particle is proportional to the force F acting on it, hence the force is equal to <span>mass times acceleration.
C. </span>For every action there is an equal and opposite reaction : <span>to every action force there is an equal and opposite reaction force. </span>
Complete question:
The classic Goodyear blimp is essentially a helium balloon— a big one, containing 5700 m³ of helium. If the envelope and gondola have a total mass of 4300 kg, what is the maximum cargo load when the blimp flies at a sea-level location? Assume an air temperature of 20°C.
Answer:
52.4 kN
Explanation:
The helium at 20°C has a density of 0.183 kg/m³, and the cargo load is the weight of the system, which consists of the envelope, the gondola, and the helium.
The helium mass is the volume multiplied by the density, thus:
mHe = 5700 * 0.183 = 1043.1 kg
The total mass is then 5343.1 kg. The weight is the mass multiplied by the gravity acceleration (9.8 m/s²), so:
W = 5343.1*9.8
W = 53362.38 N
W = 52.4 kN