Answer:
i = 61 degree
Explanation:
Given,

Now, by the snell's law

Now,
Sin i / sin r = n 2 / n 1
sin i / sin r (45 - 24.09) = 2.45 / 1
i = 60.97 degree
I’m not completely sure but most likely is is the 10 mile bike ride, I hope I can help! (:
<em>If the distance between the two objects is the same, then;</em>
Both the magnet and the coil moving toward each other at 10 cm/s each
A reversed polarity magnet moving away from the coil at 20 cm/s
<u>Calculate current that produces a magnetic field, and use the right hand rule 2, to determine the direction of current or the direction of magnetic field loops. </u>
Answer:
heat and sound.
Explanation:
Though some would argue that the heat is not useful. I guess it depends on if your hands are cold.
Answer:
9.98 m/s
Explanation:
The force acting on the particle is defined by the equation:
[N]
where x is the position in metres.
The acceleration can be found by using Newton's second law:

where
m = 150 g = 0.150 kg is the mass of the particle. Substituting into the equation,
[m/s^2]
When x = 3.14 m, the acceleration is:

Now we can find the final speed of the particle by using the suvat equation:

where
u = 8.00 m/s is the initial velocity
v is the final velocity

x = 3.14 m is the displacement
Solving for v,

And the speed is just the magnitude of the velocity, so 9.98 m/s.