Answer:
maximum speed 56 km/h
Explanation:
To apply Newton's second law to this system we create a reference system with the horizontal x-axis and the Vertical y-axis. In this system, normal is the only force that we must decompose
sin 10 = Nx / N
cos 10 = Ny / N
Ny = N cos 10
Nx = N sin 10
Let's develop Newton's equations on each axis
X axis
We include the force of friction towards the center of the curve because the high-speed car has to get out of the curve
Nx + fr = m a
a = v2 / r
fr = mu N
N sin10 + mu N = m v² / r
N (sin10 + mu) = m v² / r
Y Axis
Ny -W = 0
N cos 10 = mg
Let's solve these two equations,
(mg / cos 10) (sin 10 + mu) = m v² / r
g (tan 10 + μ / cos 10) = v² / r
v² = r g (tan 10 + μ / cos 10)
They ask us for the maximum speed
v² = 30.0 9.8 (tan 10+ 0.65 / cos 10)
v² = 294 (0.8364)
v = √(245.9)
v = 15.68 m / s
Let's reduce this to km / h
v = 15.68 m / s (1 km / 1000m) (3600s / 1h)
v = 56.45 km / h
This is the maximum speed so you don't skid
Answer:
48.6 N
Explanation:
rate of mass per second, dm/dt = 5 kg/s
Velocity, v = 35 km/hr = 9.72 m/s
Force acting on the plate
F = v x dm/dt
F = 9.72 x 5 = 48.6 N
Thus, the force acting on the plate is 48.6 N.
Ok so we are given the radius of 7cm and time of 5 seconds.
From the data we got we can calculate speed, frequency, perimeter and area of the semicircle.
Let's start with perimeter.
We know that perimeter of circle is
so the perimeter of semicircle is
or simply 
So the perimeter is equal to:

So this is the length of a curve or let's say the distance.
Now let's look at the linear speed
where d is distance and t time.
We know the distance and we know the time.
So let's calculate it.

Hope this helps.
r3t40
Answer:

Explanation:
We are given that
Initial velocity=u=18ft/s
Final velocity,v=38ft/s
Time=t=3 s
We have to find the average acceleration over that 3 s period.
We know that
Average acceleration,a=
Using the formula
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Average acceleration,a=
Hence, the average acceleration=
Answer: They are in the same group because they have similar chemical properties, but they are in different periods because they have very different atomic numbers.
Explanation: On Edgenuity!!