potential energy with the heat given to the food
<u>Answer:</u> The energy of the complex is 
<u>Explanation:</u>
To calculate the energy of the complex, we use the equation given by Planck which is:

where,
= Wavelength of the complex =
(Conversion factor:
)
h = Planck's constant = 
c = speed of light = 
= Avogadro's number = 
= energy of the complex
Putting values in above equation, we get:

Conversion factor used: 1 kJ = 1000 J
Hence, the energy of the complex is 
Its period 5 from 5s25p6, with Xenon(54) as the noble gas. 2+6 = 8 electrons
54+8 = 62, or Sm.
% yield = 80.719
<h3>Further explanation</h3>
Given
22.0 g of Mgl₂
25.0 g of Mg
25.0 g of l₂
Required
The percent yield
Solution
Reaction
Mg + I₂⇒ MgI₂
mol Mg = 25 g : 24.305 g/mol = 1.029
mol I₂ = 25 g : 253.809 g/mol = 0.098
Limiting reactant = I₂
Excess reactant = Mg
mol MgI₂ based on I₂, so mol MgI₂ = 0.098
Mass MgI₂ (theoretical):
= mol x MW
= 0.098 x 278.114
= 27.255 g
% yield = (actual/theoretical) x 100%
% yield = (22 / 27.255) x 100%
% yield = 80.719
Answer:
Explanation:I would need more info to understand this question but explaining molecules is pretty easy tho