Answer:

6000
1.2 J

Explanation:
I = Current = 1 A
t = Time = 2 ms
n = Number of electrocyte
V = Voltage = 100 mV
Charge is given by

The charge flowing through the electrocytes in that amount of time is 
The maximum potential is given by

The number of electrolytes is 6000
Energy is given by

The energy released when the electric eel delivers a shock is 1.2 J
Equivalent capacitance is given by

The equivalent capacitance of all the electrocyte cells in the electric eel is 
S=56, u=0, v=33, a=?, t=3.4
v=u+at
33=3.4 a
a = 9.7m/s^2
Amazingly awesome !
Go Luke !
See Luke investigate !
Water, water, water.
Heat, heat, heat.
Luke rocks !
He probably learned something.