Given:
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
To find:
Time required by ball to reach the receiver = ?
Formula used:
speed = 
Solution:
The speed of the ball is given by,
speed = 
Thus,
Time = 
Distance = 50 yard = 45.72 meter
Speed = 40 km/hr = 11.11 m/s
Time = 4.12 second
Hence, ball reaches the receiver in 4.12 second.
Answer:
a) v = 1.19 m / s
, b) P₁ = 0.922 10⁵ Pa
Explanation:
1) Let's use the fluid continuity equation
Q = A v
The area of a circle is
A = π r2 = π d²/4
v = Q / A = Q 4 / pi d²
v = 0.006 4/π 0.08²
v = 1.19 m / s
2) write Bernoulli's equation, where point 1 is the bladder and point 2 is the urine exit point
P₁ + ½ rho v₁² + rho g y₁ = P₂ + ½ rho v₂² + rho g y₂
The exercise tell us
P₂ = 1.0013 105 Pa
v₁ = 0
y₁ = 1 m
y₂=0
Rho (water) = 1000 kg / m³
P₁ + rho y₁ = P₂ + ½ rho v₂²
P₁ = P₂ + ½ rho v₂² - rho g y₁
P₁ = 1.013 10⁵ + ½ 1000 (1.19)² - 1000 9.8 1
P₁ = 1.013 10⁵ +708.5 - 9800
P₁ = 92208.5Pa
P₁ = 0.922 10⁵ Pa
Answer:
a) (95.4 i^ + 282.6 j^) N
, b) 298.27 N 71.3º and c) F' = 298.27 N θ = 251.4º
Explanation:
a) Let's use trigonometry to break down Jennifer's strength
sin θ = Fjy / Fj
cos θ = Fjx / Fj
Analyze the angle is 32º east of the north measuring from the positive side of the x-axis would be
T = 90 -32 = 58º
Fjy = Fj sin 58
Fjx = FJ cos 58
Fjx = 180 cos 58 = 95.4 N
Fjy = 180 sin 58 = 152.6 N
Andrea's force is
Fa = 130.0 j ^
We perform the summary of force on each axis
X axis
Fx = Fjx
Fx = 95.4 N
Axis y
Fy = Fjy + Fa
Fy = 152.6 + 130
Fy = 282.6 N
F = (95.4 i ^ + 282.6 j ^) N
b) Let's use the Pythagorean theorem and trigonometry
F² = Fx² + Fy²
F = √ (95.4² + 282.6²)
F = √ (88963)
F = 298.27 N
tan θ = Fy / Fx
θ = tan-1 (282.6 / 95.4)
θ = tan-1 (2,962)
θ = 71.3º
c) To avoid the movement they must apply a force of equal magnitude, but opposite direction
F' = 298.27 N
θ' = 180 + 71.3
θ = 251.4º
Answer:
= 1,386 m / s
Explanation:
Rocket propulsion is a moment process that described by the expression
- v₀ =
ln (M₀ / Mf)
Where v are the velocities, final, initial and relative and M the masses
The data they give are the relative velocity (see = 2000 m / s) and the initial mass the mass of the loaded rocket (M₀ = 5Mf)
We consider that the rocket starts from rest (v₀ = 0)
At the time of burning half of the fuel the mass ratio is that the current mass is
M = 2.5 Mf
- 0 = 2000 ln (5Mf / 2.5 Mf) = 2000 ln 2
= 1,386 m / s
Answer:
Part a)
f = 1911.5 Hz
Part b)

Explanation:
Here the source and observer both are moving towards each other
so we know that the apparent frequency is given as

here we know that



now we will have


Part b)
Apparent wavelength is given by the formula

here we will have

