Since his line of sight 63 degrees makes with the tip of the building
Tan63° = height of building / Horizontal distance
tan63° = Height / 50
50tan63° = Height
Height = 50tan63°
Height ≈ 50*1.9626
Height ≈ 98.13 m
Height of the building is ≈ 98.13 m. Mind you in solving for this height we have neglected the height of Daniel.
The height of building actually should be 98.13 m plus the height of Daniel. Since the 63° was measured from his eye level.
Answer:195 J
Explanation:
Given
mass of ball 
ball leaves the hand with 
maximum height reached by ball 
Initial Mechanical energy when ball just leaves the hand


considering hand to be datum so h_1=0[/tex]
so Potential energy at ground is zero


Mechanical Energy at highest point

at highest Point velocity is zero



Decrease in Mechanical energy


Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
The value of the swimmer's power output is calculated by dividing the work done by the time it took for the work to be completed. From the given in this item,
P = 3560 J/ 55 s = 64.73 W
Rounding off to two significant figures will give us 65 W.
Answer: The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.
Explanation:
Mass of the astronaut on the moon , m= 72 kg
Acceleration due to gravity on moon,g = 1.63 
According to Newton second law of motion: F = ma
This will changes to = Weight = mass × g

The weight of a 72.0 kg astronaut on the Moon is 117.36 N.