Answer:
a) m = 993 g
b) E = 6.50 × 10¹⁴ J
Explanation:
atomic mass of hydrogen = 1.00794
4 hydrogen atom will make a helium atom = 4 × 1.00794 = 4.03176
we know atomic mass of helium = 4.002602
difference in the atomic mass of helium = 4.03176-4.002602 = 0.029158
fraction of mass lost =
= 0.00723
loss of mass for 1000 g = 1000 × 0.00723 = 7.23
a) mass of helium produced = 1000-7.23 = 993 g (approx.)
b) energy released in the process
E = m c²
E = 0.00723 × (3× 10⁸)²
E = 6.50 × 10¹⁴ J
<span>5.98 x 10^-2 ohms.
Resistance is defined as:
R = rl/A
where
R = resistance in ohms
r = resistivity (given as 1.59x10^-8)
l = length of wire.
A = Cross sectional area of wire.
So plugging into the formula, the known values, including the area of a circle being pi*r^2, gives:
R = 1.59x10^-8 * 3.00 / (pi * (5.04 x 10^-4)^2)
R = (4.77 x 10^-8) / (pi * 2.54016 x 10 ^-7)
R = (4.77 x 10^-8) / (7.98015 x 10^-7)
R = 5.98 x 10^-2 ohms
So that wire has a resistance of 5.98 x 10^-2 ohms.</span>
Very roughly 7,700 feet ... about 1.5 miles.
Answer:
v = 38.73 m/s
Explanation:
Given
Extension of the bow, x = 50 cm = 0.5 m
Force of the arrow, F = 150 N
Mass of the arrow, m = 50 g = 0.05 kg
speed of arrow, v = ? m/s
We start by finding the spring constant
Remember, F = kx, so
k = F/x
k = 150 / 0.5
k = 300 N/m
the potential energy if the bow when pulled back is
E = 1/2kx²
E = 1/2 * 300 * 0.5²
E = 0.5 * 300 * 0.25
E = 37.5 J
The speed of the arrow will now be found by using the law of conservation of energy
1/2kx² = 1/2mv²
kx² = mv²
v² = kx²/m, on substituting, we have
v² = (300 * 0.5²) / 0.05
v² = 75 / 0.05
v² = 1500
v = √1500
v = 38.73 m/s
Answer:
energy carried by the current is given by the pointyng vector
Explanation:
The current is defined by
i = dQ / dt
this is the number of charges per unit area over time.
The movement of the charge carriers (electrons) is governed by the applied potential difference, when the filament has a movement the drag speed of these moving electrons should change slightly.
But the energy carried by the current is given by the pointyng vector of the electromagnetic wave
S = 1 / μ₀ EX B
It moves at the speed of light and its speed depends on the properties of the doctor and is not disturbed by small changes in speed, therefore the current in the circuit does not change due to this movement