Answer:
Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
The students is standing on the rim of the canyon and drops down a rock from the rim(cliff). We have to find what is the depth of the canyon i.e. how much below is the ground from the cliff.
Given data:
Time = t = 3.2 s
Initial velocity =
= 0 m/s
Gravitational acceleration = g = 9.8 m/s²
Height = h = ?
According to second equation of motion

As initial velocity is zero, So the first term of right hand side of above equation equal to zero

h = (0.5)(9.8)(3.2)²
h = 50.176 m
This means, the rock traveled 50.176 meters to reach the bottom of the Canyon. So, the Canyon is 50.176 meter deep.
Explanation:
Below is an attachment containing the solution
Momentum question. This is an inelastic collision, so
m1v1+m2v2=Vf(m1+m2)
Vf=(m1v1+m2v2)/(m1+m2)=[(120kg)(0m/s)+(60kg)(2m/s)] / (120kg+60kg)
Vf=120kg m/s / 180kg
Vf=0.67m/s
0.67m/s
Answer:

Explanation:
Newton's law of universal gravitation states that the force experimented by a satellite of mass m orbiting Mars, which has mass
at a distance r will be:

where
is the gravitational constant.
This force is the centripetal force the satellite experiments, so we can write:

Putting all together:

which means:
![r=\sqrt[3]{\frac{GM}{4\pi^2}T^2}](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7BGM%7D%7B4%5Cpi%5E2%7DT%5E2%7D)
Which for our values is:
![r=\sqrt[3]{\frac{(6.67\times10^{-11}Nm^2/kg^2)(6.39\times10^{23} kg)}{4\pi^2}(1.026\times24\times60\times60s)^2}=20395282m=20395.3km](https://tex.z-dn.net/?f=r%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B%5Cfrac%7B%286.67%5Ctimes10%5E%7B-11%7DNm%5E2%2Fkg%5E2%29%286.39%5Ctimes10%5E%7B23%7D%20kg%29%7D%7B4%5Cpi%5E2%7D%281.026%5Ctimes24%5Ctimes60%5Ctimes60s%29%5E2%7D%3D20395282m%3D20395.3km)
Since this distance is measured from the center of Mars, to have the height above the Martian surface we need to substract the radius of Mars R=3389.5 km
, which leaves us with:
