Answer:
Fc = 7.14N
Explanation:
First of all, let's convert everything to the same unit system:
m = 0.0031kg R = 13.1cm * 1m / 100cm = 0.131m
ω = 50000 rev/min * 1rev /( 2π rad ) * 1min / 60s = 132.63 rad/s
Now we can calculate centripetal force as:

Replacing the values we get the answer:
Fc = 7.14N
Answer:
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Explanation:
Let the snail's speed be x m/s
The turtle's speed then is 11x m/s
Speed = Distance ÷ Time
Since speed and distance are directly proportional;
The ratio of the distances snail and turtle cover before they meet is x:11x respectively.
Simplified, the ratio of snail distance : turtle distance = 1:11
So snail covers a distance of
× 360 = 30m
And turtle covers a distance of
× 360 = 330m
The time each took before they met is 40 × 60 = 2400 seconds
Snail's speed =
= 0.0125m/s
Turtle's speed =
= 0.1375m/s
Answer:
100 meters, 54.5 East of North or 125.5 North of East.
Explanation:
Try drawing it out to get a better visual. Make sure that when you draw the arrows that you make a scale (for example: 1 cm = 10 meters). After drawing it out, draw a line from the origin/starting point and connect it to the end point from the "75 m west" arrow. Then, measure the line you drew and convert it back into meters. Lastly, measure the angle.
The correct order is (in decreasing order of gravity strength)
Jupiter - Neptune - Venus - Mars
In fact, Wayne's weight on each planet is given by

where m is Wayne's mass, which is a constant value, and g is the gravity strength at the surface of the planet. Therefore, the Wayne's weight W on each planet is directly proportional to the gravity strength of that planet: so the planet with the strongest gravity is the one where Wayne's weight is the greatest (Jupiter, 333 pounds), followed by Neptune (159), Venus (128) and Mars (53).
Answer:
cold air is more dense than warm water so it sinks to the bottom of the pool