Answer:
1.10 m/s
Explanation:
Linear speed is given by
Kinetic energy is given by
Potential energy
PE= mgh
From the law of conservation of energy, KE=PE hence
where m is mass, I is moment of inertia,
is angular velocity, g is acceleration due to gravity and h is height
Substituting m2-m1 for m and 0.5l for h,
for
we obtain
and making v the subject
For the rod, moment of inertia
and for sphere
hence substituting 0.5L for R then
For the sphere on the left hand side, moment of inertia I
while for the sphere on right hand side,
The total moment of inertia is therefore given by adding
Substituting
for I in the equation
Then we obtain
This is the expression of linear speed. Substituting values given we get
Answer:
The horizontal distance x between the two balloons is 54.15 m
Explanation:
The diagram described as obtained online is presented in the image attached to this solution.
Let the horizontal distance between the two balloons be x
Difference in height (vertical distance) between the two balloons = 61 - 48.2 = 12.8 m
Using trigonometric relations, it is evident that
Tan 13.3° = 12.8/x
x = 12.8/tan 13.3° = 12.8/0.2364 = 54.15 m
I am so sorry but I am not sure if the answers I have is accurate
There will be four unpaired electrons
The metal complex is [FeX₆]³⁻
X being the halogen ligand
X = F, CL, Br, and I
The oxidation of metal state is +3
The ground state configuration is
₂₆Fe =Is² 2s²2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁶ 4s²
Metal, Fe(III) ion electron configures
₂₆Fe³⁺ = Is2 2s² 2p⁶ 3s² 3p⁶ 3d⁵
Answer:
On the other hand, Florida's Gulf Coast experiences the greatest number of thunderstorms out of any U.S. location. These types of storms occur on average 130 days per year in Florida.