Answer:
by applying the left hand rule you'll find that the direction is as in the photo below
Answer:
Fc = 7.14N
Explanation:
First of all, let's convert everything to the same unit system:
m = 0.0031kg R = 13.1cm * 1m / 100cm = 0.131m
ω = 50000 rev/min * 1rev /( 2π rad ) * 1min / 60s = 132.63 rad/s
Now we can calculate centripetal force as:

Replacing the values we get the answer:
Fc = 7.14N
Answer:
No, the resulting wave in the diagram does not demonstrate destructive interference. The resulting wave in the diagram shows a bigger wave than Wave 1 or Wave 2. If it demonstrated destructive interference, it would be a smaller wave or a horizontal line. With destructive interference, waves break down to form a smaller wave, or cancel each other out, resulting in no wave formation.
<span>In the physics lab, a cube slides down a frictionless incline as shown in the figure below, check the image for the complete solution:
</span>
The chemical formula for water, H2o means that each water molecule contains one oxygen atom and two hydrogen atoms. This is the formula for water which has a liquid form, a solid form as ice, and also a gaseous form as water vapor.