Answer:
The final velocity of the bullet is 9 m/s.
Explanation:
We have,
Mass of a bullet is, m = 0.05 kg
Mass of wooden block is, M = 5 kg
Initial speed of bullet, v = 909 m/s
The bullet embeds itself in the block which flies off its stand. Let V is the final velocity of the bullet. The this case, momentum of the system remains conserved. So,

So, the final velocity of the bullet is 9 m/s.
Answer:
90db
Explanation:
The 1000, will produce sa.e intensity, since the firecrackers are made of same materials
Explanation:
It is given that,
Magnetic field, B = 0.5 T
Speed of the proton, v = 60 km/s = 60000 m/s
The helical path followed by the proton shown has a pitch of 5.0 mm, p = 0.005 m
We need to find the angle between the magnetic field and the velocity of the proton. The pitch of the helix is the product of parallel component of velocity and time period. Mathematically, it is given by :





So, the angle between the magnetic field and the velocity of the proton is 50.58 degrees. Hence, this is the required solution.
Yes bc its going from one to another solid-liquid-gas