<span>2 KClO3(s) → 3 O2(g) + 2 KCl(s)
</span><span>Note: MnO2 (Manganese Dioxide) is not part of the reaction. A catalyst lowers the activation energy and increases both forward and reverse reactions at equal rates.
</span>
molar mass of KClO3 = 122.5
Moles of KClO3 = 3.45 / 122.55 = 0.028
Moles of O2 produce =

= 0.042 moles
molar mass of O2 = 32
so, mass of O2 = 32 x 0.042 = 1.35 g
Answer:
28.52 L
Explanation:
First, let's calculate the density of the ocean, which is the mass divided by the volume:
d = m/V
d = 35.06/1
d = 35.06 g/L
So, for a mass of 1.00 kg = 1000.00 g
d = m/V
35.06 = 1000.00/V
V = 1000.00/35.06
V = 28.52 L
How all the data are expressed with two significant figures, the volume must also be expressed with two.
No, it is not a scientific claim. If a ghost hunter catches a voice on video like ghost hunters do you can either believe it or not. Ghosts are more of a i believe it you dont have to type of thing becasue they have not been scientifically proven to exist.
Answer:
To increase surface area of the platinum electrode which results in superior quality and action of the electrodes as opposed to normal platinum electrodes.
Explanation:
Platinization of Platinum is the process of covering platinum electrode with a layer of platinum black. Platinum black is a finally divided form of platinum, optimized for catalysing the addition of hydrogen to unsaturated organic compound. This increases the surface area of the platinum electrodes and therefore exhibits action superior to that of normal electrodes.
Moles ratio:
1 S<span> + 1 </span><span>O2</span><span> = 1 </span><span>SO<span>2
</span></span>
1 mole S -------------- 1 mole SO2
? moles S ------------ 0.567 moles SO2
0,567 x 1 / 1
= 0.567 moles of S