Specific heat means the amount heat needed when unit mass of a substrate increase one degree of temperature. So the specific heat = the heat absorbed/(the mass of the substrate * change in temperature) = 264.4/(16*35)=0.472 J/(g*℃)
Answer: The answer is 68142.4 Pa
Explanation:
Given that the initial properties of the cylindrical tank are :
Volume V1= 0.750m3
Temperature T1= 27C
Pressure P1 =7.5*10^3 Pa= 7500Pa
Final properties of the tank after decrease in volume and increase in temperature :
Volume V2 =0.480m3
Temperature T2 = 157C
Pressure P2 =?
Applying the gas law equation (Charles and Boyle's laws combined)
P1V1/T1 = P2V2/T2
(7500 * 0.750)/27 =( P2 * 0.480)/157
P2 =(7500 * 0.750* 157) / (0.480 *27)
P2 = 883125/12.96
P2 = 68142.4Pa
Therefore the pressure of the cylindrical tank after decrease in volume and increase in temperature is 68142.4Pa
D
Avogadro's number allows us to measure the amount of atoms or molecules in one mole of a substance.
Explanation:
It is known that in one day there are 24 hours. Hence, number of seconds in 24 hours are as follows.

Hence, total charge passed daily is calculated as follows.

And, number of Faraday of charge is as follows.

= 134300.52 F
The oxidation state of aluminium in
is +3.

So, if we have to produce 1 mole of Al(s) we need 3 Faraday of charge.
Therefore, from 134300.52 F the moles of Al obtained with 89% efficiency is calculated as follows.

= 39842.487 mol
or, = 
Molar mass of Al = 27 g/mol
Therefore, mass in gram will be calculated as follows.
Mass in grams = 
= 
= 1075.7 kg/day
Thus, we can conclude that the daily aluminum production of given aluminium is 1075.7 kg/day.
Answer:
The correct answer is option C, that is, ΔS and ΔSsurr for the process H2O (s) ⇒ H2O(l) are equal in magnitude and opposite in sign.
Explanation:
The temperature at which solid state of water get transformed into liquid state is termed as the melting point of 0 °C. It can be shown by the reaction:
H2O (s) ⇒ H2O (l)
The degree of randomness of a molecule is known as entropy. With the transformation of ice into liquid state, there is an increase in randomness. Thus, the value of entropy becomes positive as shown:
Entropy change (ΔSsys) = ΔSproduct - ΔSreactant
= (69.9 - 47.89) J mol/K
= 22.0 J mol/K
Therefore, the value of entropy change is positive.
Now the value of entropy for surrounding ΔSsurr will be,
ΔSsurr = -ΔHfusion/T
= -6012 j/mol/273
= -22.0 J/molK
Hence, the value of ΔSsurr and ΔSsys exhibit same magnitude with opposite sign.