The solution for this problem would be:
We are looking for the grams of magnesium that would have
been used in the reaction if one gram of silver were created. The computation
would be:
1 g Ag (1 mol Mg) (24.31 g/mol) / (2mol Ag)(107.87g/mol) =
0.1127 grams of Magnesium
Answer:
This is due the different charges of fluoride and oxide ions.
Explanation:
When calcium reacts it is oxidized to Ca²⁺. In the same way, fluoride ion is reduced to F⁻ and oxide ion to O²⁻.
When these ions are combined, the molecule must be neutral. That means 2 ions of F⁻ are necessaries and just 1 O²⁻ ion will reacts producing:
CaF₂ and CaO.
The different charges of these ions is the reason why calcium will combine in different ratios.
for HClO, pKa = 7.54
for HNO_2, pKa = 3.15
for CH3 COOH, pKa = 4.74
Explanation:
The concentration of the solution given is 0.1 M has a pH closest to 7
The mixtures are weak acids and their salts except
HNO_3 and NaNO_3 pH = pH is near to '1'
for buffers( acidic) pH = pKa + log [salt] / [acid]
therefore [salt] = [acid] = 0.1 pH = pKa + log 0.1 / 0.1 = pKa
pH = pKa
for HClO, pKa = 7.54
for HNO_2, pKa = 3.15 therefore HClO and NaclO
mixture hs a pH closest to '7'
for CH3 COOH, pKa = 4.74
Answer:
Molecular formula for the gas is: C₄H₁₀
Explanation:
Let's propose the Ideal Gases Law to determine the moles of gas, that contains 0.087 g
At STP → 1 atm and 273.15K
1 atm . 0.0336 L = n . 0.082 . 273.15 K
n = (1 atm . 0.0336 L) / (0.082 . 273.15 K)
n = 1.500 × 10⁻³ moles
Molar mass of gas = 0.087 g / 1.500 × 10⁻³ moles = 58 g/m
Now we propose rules of three:
If 0.580 g of gas has ____ 0.480 g of C _____ 0.100 g of C
58 g of gas (1mol) would have:
(58 g . 0.480) / 0.580 = 48 g of C
(58 g . 0.100) / 0.580 = 10 g of H
48 g of C / 12 g/mol = 4 mol
10 g of H / 1g/mol = 10 moles
According to the Avogadro's law, equal volumes of all gases contain equal number of moles under the same conditions of temperature and pressure.
Here the initial volume, 
Initial moles of the gas, 
Final volume of the gas 
Final moles of the gas 
Plugging in the Avogadro's equation,



Therefore the 1.97 mol of the gas occupies 99.33 mL at constant temperature and pressure.