Answer: 9.312 m/s
Explanation:
The friction force (opposite to the motion) is Fa = μ*m*g*cos(α) with μ = kinetic friction. The force that makes the motion is
F = m*g*sin(α).
The Newton's law gives:
F - Fa = m*a
m*g*sin(α) - μ*m*g*cos(α) = m*a
g*sin(α) - μ*g*cos(α) = a so a = 4.335 m/s²
It's a uniformly accelerated motion:
Space
S = 0.5*a*t²
10 = 0.5*a*t²
=> t = 2.148 s
Velocity
V = a*t = 9.312 m/s.
Answer:
Incomplete question
This is the complete question
For a magnetic field strength of 2 T, estimate the magnitude of the maximum force on a 1-mm-long segment of a single cylindrical nerve that has a diameter of 1.5 mm. Assume that the entire nerve carries a current due to an applied voltage of 100 mV (that of a typical action potential). The resistivity of the nerve is 0.6ohms meter
Explanation:
Given the magnetic field
B=2T
Lenght of rod is 1mm
L=1/1000=0.001m
Diameter of rod=1.5mm
d=1.5/1000=0.0015m
Radius is given as
r=d/2=0.0015/2
r=0.00075m
Area of the circle is πr²
A=π×0.00075²
A=1.77×10^-6m²
Given that the voltage applied is 100mV
V=0.1V
Given that resistive is 0.6 Ωm
We can calculate the resistance of the cylinder by using
R= ρl/A
R=0.6×0.001/1.77×10^-6
R=339.4Ω
Then the current can be calculated, using ohms law
V=iR
i=V/R
i=0.1/339.4
i=2.95×10^-4 A
i=29.5 mA
The force in a magnetic field of a wire is given as
B=μoI/2πR
Where
μo is a constant and its value is
μo=4π×10^-7 Tm/A
Then,
B=4π×10^-7×2.95×10^-4/(2π×0.00075)
B=8.43×10^-8 T
Then, the force is given as
F=iLB
Since B=2T
F=iL(2B)
F=2.95×10^-4×2×8.34×10^-8
F=4.97×10^-11N
Answer:
0.00001266 m
Explanation:
D = Distance from source to screen
m = Order
d = Slit separation
The distance from a point on the screen to the center line

At m = 0


At m = 1

The slit separation is 0.00001266 m
We know that the measure of an incident ray is: α 1 = 40°.
The index of refraction:
- for the air : n 1 = 1.00,
- for the water: n 2 = 1.33
Snell`s Law of Refraction :
n 1 · sin α 1 = n 2 · sin α 2
sin α 2 = n 1 · sin α 1 / n 2 =
= 1.00 · sin 40° / 1.33 = 0.64278 / 1.33 = 0.4833
α 2 = sin ^(-1) 0.4833
α 2 = 28.9 °
Answer: The angle relative to the water`s surface of the rays when beneath the surface is 28.9°.
Answer:
a)
, b) 
Explanation:
a) The absolute pressure at a depth of 27.5 meters is:



b) The force exerted by the water is:


