Answer:
Solubility indicates the maximum amount of a substance that can be dissolved in a solvent at a given temperature. Such a solution is called saturated,it is calculated by dividing the mass of the compound by mass of the solvent then multiply by the molar concentration.
molar mass of solvent (Agl)= 107.8682 + 126.90447 = 234.77267g/mol
For 0.038M of Nal
molar mass of Nal compound= 22.99 + 126.90447 = 149.89447g/mol
solubility = [ 149.89447 / 234.77267] * 0.038 = 0.024
For 0.05M of AgNO3
molar mass of AgNO3 compound = 107.8682 + 14.01 + 3(16) = 169.8782g/mol
solubility = [169.8782 / 234.77267] * 0.05 = 0.036
For 0.025M of KI
molar mass of KI compound = 39.0983 + 253.8089 = 292.9072g/mol
solublity = [292.9072 / 234.77267] * 0.025 = 0.031
For 0.0125M of Lil
molar mass of Lil compound = 6.941 + 253.8089 = 260.7499g/mol
solubility = [260.7499 / 234.77267] * 0.0125 = 0.014
Therefore the solution with the highest solubility is 0.05M of AgNO3
Answer:
A scientific question to be asked is; <em>What is the average speed of the toy car?</em>
Explanation:
A scientific question is a question which is well defined, the values in the question can be measured, and the inputs and outputs related to the question are controllable
The parameters measured in the experiment are;
The time elapsed during the movement of the car, <em>Δt</em>
The distance the car moves, <em>d</em>
From the obtained measurements, the value can be calculated is the average speed of the toy car as follows;

Therefore, a scientific question to be asked that will be answered by doing the experiment is; What is the average speed of the toy car?
Answer:
See explanation below
Explanation:
In this case we have the starting reactant which is the ethine, In the first step reacts with NaNH₂, a strong base. This base will substract the hydrogen from one of the carbon of the ethine, and form a carbanion. This will react with the propane bromide, displacing the bromine and forming a 5 carbon chain with the triple bond on the carbon 1 and 2.
In the second step, reacts with the lindlar catalyst to do a reduction, and form a double bond between carbon 1 and 2. In essence, compound A is similar to compound B.
Finally B reacts with water in acid and makes a addition reaction, and form an alcohol.
The whole process can be seen in the picture below.
Hope this helps
Answer:
86 mL
Explanation:
First find the moles of Pb (NO3)2
n=cv
where
c ( concentration)= 0.210 M
v ( volume in L) =0.05
n= 0.210 × 0.05
n= 0.0105
Using the mole ratio, we can find the moles of KCl by multiplying by 2
n (KCl) =0.0105 ×2
=0.021
v (KCl)= n/ c
= 0.021/ 0.244
=0.08606557377
=0.086 L
= 86 mL
Answer:
Explanation:
we know that
ΔH=m C ΔT
where ΔH is the change in enthalpy (j)
m is the mass of the given substance which is water in this case
ΔT IS the change in temperature and c is the specific heat constant
we know that given mass=2.9 g
ΔT=T2-T1 =98.9 °C-23.9°C=75°C
specific heat constant for water is 4.18 j/g°C
therefore ΔH=2.9 g*4.18 j/g°C*75°C
ΔH=909.15 j