Is there a question or is this a weird "Fun Fact"
Answer:
Explanation:
Molarity of acid(volume of acid)(# of H ions)= molarity of base(volume of base)(# of OH ions)
M(v)(#)=M(v)(#)
sulfuric acid sodium hydroxide
H2SO4 NaOH
(3)(11.6)(2)=M(25)(1)
M=2.784
The element is Am and since you lose e- there must be a postive charge. Am+6 is the symbol
Answer:
The correct answer is 3.675 moles.
Explanation:
Based on the question, the reaction taking place is,
Tl₂(O₂)₃ ⇒ 2Tl⁺³ + 3O₂⁻²
Thus, 1 mole of thallium peroxide comprise 2 moles of thallium and 3 moles of peroxide ions.
However, based on the given question, a sample of thallium peroxide comprise 2.45 moles of thallium ions. The moles of peroxide ions present in the sample will be,
= 2.45 × 3 / 2
= 3.675 moles.
Hence, the moles of peroxide ions present in the given sample is 3.675.