Answer:
The speed in the first point is: 4.98m/s
The acceleration is: 1.67m/s^2
The prior distance from the first point is: 7.42m
Explanation:
For part a and b:
We have a system with two equations and two variables.
We have these data:
X = distance = 60m
t = time = 6.0s
Sf = Final speed = 15m/s
And We need to find:
So = Inicial speed
a = aceleration
We are going to use these equation:


We are going to put our data:


With these equation, you can decide a method for solve. In this case, We are going to use an egualiazation method.



![[\sqrt{(15m/s)^2-(2*a*60m)}]^{2}=[15m/s-(a*6s)]^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=%5B%5Csqrt%7B%2815m%2Fs%29%5E2-%282%2Aa%2A60m%29%7D%5D%5E%7B2%7D%3D%5B15m%2Fs-%28a%2A6s%29%5D%5E%7B2%7D)








If we analyze the situation, we need to have an aceleretarion greater than cero. We are going to choose a = 1.67m/s^2
After, we are going to determine the speed in the first point:




For part c:
We are going to use:




Answer:
Speed of water, v = 4.2 m/s
Explanation:
Given that,
Diameter of the tank, d = 17 cm
It is placed at a height of 90 cm, h = 0.9 m
We need to find the speed at which the water exits the tank through the hole. It can be calculated using the conservation of energy as :



v = 4.2 m/s
So, the speed of water at which the water exits the tank through the hole is 4.2 m/s. Hence, this is the required solution.
I think it would be B because it is matter, since it has atoms, and it contains subatomic particles, which are smaller than atoms
Nope. It's called 'centripetal' acceleration. The force that created it MAY be gravitational, but it doesn't have to be. For things on the surface of the Earth moving in circles, it's never gravity.