Answer:
this measurement if feet is: 2.624672 ft
Explanation:
Notice that 80 cm can be expressed as 0.8 meters, and In order to convert from meters to feet, one needs to multiply the meter measurement times 3.28084. Therefore:
0.80 m can be written in feet as: 0.80 * 3.28084 feet = 2.624672 feet
A).
It would decrease because the speed of sound and temperature are proportional.
Answer:R=1607556m
θ=180degrees
Explanation:
d1=74.8m
d2=160.7km=160.7km*1000
d2=160700m
d3=80m
d4=198.1m
Using analytical method :
Rx=-(160700+75*cos(41.8))= -160755.9m
Ry= -(74.8+75sin(41.8))-198.1=73m
Magnitude, R:
R=√Rx+Ry
R=√160755.9^2+20^2=160755.916
R=160756m
Direction,θ:
θ=arctan(Rx/Ry)
θ=arctan(-73/160755.9)
θ=-7.9256*10^-6
Note that θ is in the second quadrant, so add 180
θ=180-7.9256*10^6=180degrees
If the mass of the cylinder increases, the temperature of the water increases, because a greater mass means the cylinder has more potential energy that can be converted to thermal energy, increasing the temperature of the water.
If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.