Answer:
the ice cube melted due to the absorption of heat from the surrounding of the ice, the has a heat capacity of zero so it turns it from its solid state to its liquid state which leads to the formation of the puddle
Time=speed/acceleration
Gravitaional Acceleration=9.8 m/s^2
Speed=24.5 m/s
Time=24.5/9.8=2.5 s
Answer:
Constructive Interference
Explanation:
This question deals with the volume of different shapes.
a) volume of the sphere is "33.51 m³".
b) volume of the cylinder is "25.13 m³".
a)
The volume of a sphere is given by the following formula:

<u>Volume = 33.51 m³</u>
<u />
b)
The volume of a cylinder is given by the following formula:

<u>Volume = 25.13 m³</u>
<u />
Learn more about <em>volume </em>here:
brainly.com/question/16686115?referrer=searchResults
The attached picture shows the formulae of the <em>volume</em> of different shapes.
Answer:
Explanation:
Expression for escape velocity
ve = 
ve² R / 2 = GM
M is mass of the planet , R is radius of the planet .
At distance r >> R , potential energy of object
= 
Since the object is at rest at that point , kinetic energy will be zero .
Total mechanical energy =
+ 0 = 
Putting the value of GM = ve² R / 2
Total mechanical energy = ve² Rm / 2 r
This mechanical energy will be conserved while falling down on the earth due to law of conservation of mechanical energy . So at surface of the earth , total mechanical energy
= ve² Rm / 2 r