Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Answer:
CO
Explanation:
From Graham's law, time taken to diffuse is directly proportional to the molecular mass of the gases. For two different gases.
t1/t2=√m1/m2
Since gas 1 diffuse 1.25 times as slowly as gas 2 and gas 1 is CO2 with m as 44g
1.25/1=√44/m2
Therefore m2=28g CO
Reduction. B is the correct answer
Answer:
a. 278.4kJ/mol
b. due to resonance, some energy are released
Explanation:
Answer:
A). The complementary shapes of an enzyme and a substrate.
Explanation:
The Lock-and-key mechanism was proposed by Emil Fischer for the first time and characterized as the metaphor which helps in elucidating the specificity of the enzymatic reactions. In this metaphor, the lock is described as the enzyme while 'key' is characterized as the substrate which the enzyme acts upon. If the key is not appropriately sized, it will not fit into the active site i.e. the keyhole of the lock or enzyme and reaction will not take place. Thus, <u>option A</u> is the correct answer.