First, let's determine the gravitational force of the Earth exerted on you. Suppose your weight is about 60 kg.
F = Gm₁m₂/d²
where
m₁ = 5.972×10²⁴ kg (mass of earth)
m₂ = 60 kg
d = 6,371,000 m (radius of Earth)
G = 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(5.972×10²⁴ kg)/(6,371,000 m )²
F = 589.18 N
Next, we find the gravitational force exerted by the Sun by replacing,
m₁ = 1.989 × 10³⁰<span> kg
Distance between centers of sun and earth = 149.6</span>×10⁹ m
Thus,
d = 149.6×10⁹ m - 6,371,000 m = 1.496×10¹¹ m
Thus,
F = ( 6.67408 × 10⁻¹¹ m³ kg⁻¹ s⁻²)(60 kg)(1.989 × 10³⁰ kg)/(1.496×10¹¹ m)²
F = 0.356 N
Ratio = 0.356 N/589.18 N
<em>Ratio = 6.04</em>
Answer:
Fnet=7200 N
Explanation:
Fnet=mass x acceleration
mass= 1600kg acceleration=4.5m/s^2
Answer:
50.0543248872 ft
Explanation:
F = Load = 20 ton = 
d = Diameter = 1.25 in
= Initial length = 50 ft
= Final length
A = Area = 
Y = Young's modulus = 
Young's modulus is given by

The length during the lift is 50.0543248872 ft
Answer:
A current of 0.358A is required
Explanation:
Pls refer to attached document for more details
Well this question looks like it makes some assumptions. So assuming that both cars have the same mass and experience the same wind resistance regardless of speed and same internal frictions, then we could say "The car that finishes last has the lowest power". The reason is that for a given race the cars must overcome losses associated with motion. Since they all travel the same distance, the amount of work will be the same for both. This is because work is force times distance. If the force applied is the same in both cases (identical cars with constant wind resistance) and the distance is the same for both (a fair race track) then W=F·d will be the same.
Power, however, is the work done divided by the time over which it is done. So for a slower car, time t will be larger. The power ratio W/t will be smaller for the longer time (slower car).