Sonography is most likely because it has good resolution without radiation.
Answer:
The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Explanation:
Given that,
Number of turns = 10
Diameter = 1.0 cm
Resistance = 0.50 Ω
Capacitor = 1.0μ F
Magnetic field = 1.0 mT
We need to calculate the flux
Using formula of flux

Put the value into the formula


We need to calculate the induced emf
Using formula of induced emf

Put the value into the formula

Put the value of emf from ohm's law





We know that,


We need to calculate the voltage across the capacitor
Using formula of charge


Put the value into the formula


Hence, The voltage across the capacitor is 1.57 V.
Answer:
Explanation:
Electric field due to charge at origin
= k Q / r²
k is a constant , Q is charge and r is distance
= 9 x 10⁹ x 5 x 10⁻⁶ / .5²
= 180 x 10³ N /C
In vector form
E₁ = 180 x 10³ j
Electric field due to q₂ charge
= 9 x 10⁹ x 3 x 10⁻⁶ /.5² + .8²
= 30.33 x 10³ N / C
It will have negative slope θ with x axis
Tan θ = .5 / √.5² + .8²
= .5 / .94
θ = 28°
E₂ = 30.33 x 10³ cos 28 i - 30.33 x 10³ sin28j
= 26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
Total electric field
E = E₁ + E₂
= 180 x 10³ j +26.78 x 10³ i - 14.24 x 10³ j
= 26.78 x 10³ i + 165.76 X 10³ j
magnitude
= √(26.78² + 165.76² ) x 10³ N /C
= 167.8 x 10³ N / C .
<span>The potential difference Vwc between the wire and the cylinder produces an electric field of 2.00Ã104 volts per meter at a distance of 1.20 centimeters from the axis of the wire is
1160 V</span>
In case of a long wire, electric field E is inversely proportional to r
Therefore E= x/r or x = E*r
Now,