Answer:
0.0002°, 0.1691°, 0.338°
Explanation:
Difference between the two line = 5.97 * 10-⁸m
d = 1 / N
N = 5.0 * 10³
d = 2.0 * 10⁴m
nL = Nsin¤
For first order
588.995 * 10-⁹ = 2.0 * 10-⁴ sin ¤
Sin¤ = 2.944*10-³
¤ = sin-¹ 0.002944
¤ = 0.1687°
First order ¤ =
Sin-¹(589.592*-⁹ / 2.0 * 10-⁴)
Sin-¹ (0.002947) = 0.1689°
Angular separation = 0.1689 - 0.1687 = 0.0002°
Second order ¤ = sin-¹ [2 (589.59*10-⁹ / 2.0*10-⁴)] = sin-¹ (0.005895)
Second order ¤ = 0.3378°
Angular difference = 0.3378° - 0.1687° = 0.1691°
Third order ¤ = sin-¹ [3(589.59*10-⁹ /2.0*10-⁴] = 0.5067°
Angular difference = 0.5067° - 0.1687° = 0.338°
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
Answer:
See the answer below
Explanation:
<u>Independent variable</u>: Type of drug (Mem-Reen or placebo)
<u>Dependent variable</u>: memories
<u>Experimental group</u>: The group that was given Mem-Reen
<u>Control group</u>: The group that was given placebo
<u>Constants</u>: Food, hours of sleep, memory test procedures.
The independent variable is an input variable that produces effects on the dependent variable. As the variable is changed, it produces different effects on the dependent variable.
The dependent variable is the actual variable that is measured during an experiment. It is the main purpose of setting-up of an experiment.
The experimental group is also referred to as the treatment group while the control group is the group that does not receive treatment at all or they receive fake treatment/placebo.
Constants are unchanging variables included in experiments. They remain unchanged both in the treatment and the control group, otherwise, the outcome of the experiment will be unreliable.
Answer:
<em>Entropy Change = 0.559 Times</em>
Explanation:
Entropy change is determined by the change in the micro-states of a system. As we know that the micro-states are the same as measure of disorderness between initial and final states, that's the the amount of change in micro-states determine how much of entropy has changed in the system.
Answer:
Petroleum
Explanation:
Water has a boiling point of 100°C meaning it will start to boil once the temperature reach 100° Celsius meanwhile
Petroleum's boiling point will change based on which petroleum product it is.
For example
LPG (which is a petroleum product)will boil at 40°C.