Answer:
The diagram shows a heater above a thermometer. The thermometer bulb is in the position shown. How the heat
I believe this answer is B but my believing sucks so
Answer:
V=20cm/s
Explanation:
The average speed is the distance total divided the time total:

First stage:
T1=5s

But,
(decelerates to rest)
then: 
on the other hand:

X1=75cm
Second stage:
T2=5s

X2=125cm
Finally:
X=X1+X2=200cm
T=T1+T2=10s
V=X/T=20cm/s
Answer:
Ratio of length will be 
Explanation:
We have given time period of the pendulum when length is
is 
And when length is
time period 
We know that time period is given by

So
----eqn 1
And
-------eqn 2
Dividing eqn 2 by eqn 1

Squaring both side

Answer:
60*12.0= 720 = v/60 * 12.0 squared which is 1,728
Explanation:
Horizontal velocity component: Vx = V * cos(α)