Answer:
1.5 × 10²⁴ atoms Mn
General Formulas and Concepts:
<u>Chemistry - Atomic Structure</u>
- Reading a Periodic Table
- Using Dimensional Analysis
- Avogadro's Number - 6.022 × 10²³ atoms, molecules, formula units, etc.
Explanation:
<u>Step 1: Define</u>
2.5 mol Mn
<u>Step 2: Identify Conversions</u>
Avogadro's Number
<u>Step 3: Convert</u>
<u />
= 1.5055 × 10²⁴ atoms Mn
<u>Step 4: Check</u>
<em>We are given 2 sig figs. Follow sig fig rules and round.</em>
1.5055 × 10²⁴ atoms Mn ≈ 1.5 × 10²⁴ atoms Mn
Answer:
The particles of an ideal gas have no volume and no attractions for each other. In a real gas, however, the molecules do have a measurable volume. The molecules of real cases have intermolecular attractions for each other.
An ideal gas behaves like a real gas under the conditions of low temperature and high pressure.
This is because at low temperature and high pressure molecules of gas will have negligible kinetic energy and strong force of attraction.
Thus ethene gas does not behave like an ideal gas at low temperatures and high pressures.
Answer:
3 g
Explanation:
Concentration of copper nitrate needed = 30 g/dm³
Volume of water = 100 cm³ = 0·1 dm³
( ∵ 1 dm³ = 1000 cm³)
Let the mass of copper nitrate that should be added to 100 cm³ water be m g
m ÷ 0·1 = 30
∴ m = 3 g
∴ Mass of copper nitrate that should be added to 100 cm³ of water = 3 g
This equation relates all three variables, so just plug in all of the given values. Don’t forget to convert deltaS into kJ/K because Gibbs free energy is measured in kJ. The K used in temperature cancels out the K in kJ/K, leaving only kJ as your units. Don’t forget sig figs!