Answer:
c
Explanation:
the cells grow more than the tissue
Thank you for posting your question here at brainly. The <span>mole fraction of co if the h2 mole fraction is 0.22 and the o2 mole fraction is 0.58 is 0.20, below is the solution:
</span>
mole fraction CO + mole fraction H2 + mole fraction O2 = 1
mole fraction CO = 1 - ( 0.22 + 0.58)=0.20

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
Acetaldehyde is an organic compound (a compound containing C atoms) composed of a carbonyl group. On the other hand, a carbonyl group is a functional group containing C = O. The hybrid orbitals of a compound determines the number pi and s orbitals in the electronic configuration. For a single bond, there are two s orbitals. For double bonds, on the other hand, the number of s orbital bond is 1 while the number of pi bonds is 2. For triple bonds, there are three pi bonds present in the cloud.
Thus for a c = O bond, the atomic orbital configuration is sp3 containing 1 s orbital and 2 pi bonds.
Q1)
the number of moles can be calculated as follows
number of moles = mass present / molar mass
number of moles is the amount of substance.
4.8 g of Ca was added therefore mass present of Ca is 4.8 g
molar mass of Ca is 40 g/mol
molar mass is the mass of 1 mol of Ca
therefore if we substitute these values in the equation
number of moles of Ca = 4.8 g / 40 g/mol = 0.12 mol
0.12 mol of Ca is present
q2)
next we are asked to calculate the number of moles of water present
again we can use the same equation to find the number of moles of water
number of moles = mass present / molar mass
3.6 g of water is present
sum of the products of the molar masses of the individual elements by the number of atoms
H - 1 g/mol and O - 16 g/mol
molar mass of water = (1 g/mol x 2 ) + 16 g/mol = 18 g/mol
molar mass of H₂O is 18 g/mol
therefore number of moles of water = 3.6 g / 18 g/mol = 0.2 mol
0.2 mol of water is present