k = spring constant of the spring = 85 N/m
m = mass of the box sliding towards the spring = 3.5 kg
v = speed of box just before colliding with the spring = ?
x = compression the spring = 6.5 cm = 6.5 cm (1 m /100 cm) = 0.065 m
the kinetic energy of box just before colliding with the spring converts into the spring energy of the spring when it is fully compressed.
Using conservation of energy
Kinetic energy of spring before collision = spring energy of spring after compression
(0.5) m v² = (0.5) k x²
m v² = k x²
inserting the values
(3.5 kg) v² = (85 N/m) (0.065 m)²
v = 0.32 m/s
Answer:
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
Explanation:
Given that
Frequency of forth harmonic is 320 Hz.
Lets take fundamental frequency = f₁

f₁=80 Hz
Frequency of first harmonic = f₂
f₂=2 f₁
f₂ =2 x 80 = 160 Hz
Frequency of second harmonic = f₃
f₃= 3 f₁=3 x 80 = 240 Hz
Frequency of fifth harmonic = f₅
f₅= 5 f₁= 5 x 80 = 400 Hz
Three frequencies are as follows
160 Hz , 240 Hz , 400 Hz
It takes more energy to remove the second electron from a lithium atom than it does to remove the fourth electron from a carbon atom because its inner core e, not valence e. C's 4th removed e is still a valence e. And also <span>because more nuclear charge acting on the second electron, it is more close to the nucleus, thus the the protons attract it more than the 4th electron.</span>
<span>1.5 minutes per rotation.
The formula for centripetal force is
A = v^2/r
where
A = acceleration
v = velocity
r = radius
So let's substitute the known values and solve for v. So
F = v^2/r
0.98 m/s^2 = v^2/200 m
196 m^2/s^2 = v^2
14 m/s = v
So we need a velocity of 14 m/s. Let's calculate how fast the station needs to spin.
Its circumference is 2*pi*r, so
C = 2 * 3.14159 * 200 m
C = 1256.636 m
And we need a velocity of 14 m/s, so
1256.636 m / 14 m/s = 89.75971429 s
Rounding to 2 significant digits gives us a rotational period of 90 seconds, or 1.5 minutes.</span>
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N