The power of the motor is
2.50x10⁵ W
or
2.50x10⁵ N m/s
The time it takes to pull the boat is
26.4 s
The force applied is
4.20x10⁴ N
The distance traveled by the boat is
2.50x10⁵ N m /s (26.4 s) / (4.20x10⁴ N)
= 157.14 m<span />
Answer:
The woman's distance from the right end is 1.6m = (8-6.4)m.
The principles of moments about a point or axis running through a point and summation of forces have been used to calculate the required variable.
Principle of moments: the sun of clockwise moments must be equal to the sun of anticlockwise moments.
Also the sun of upward forces must be equal to the sun of downward forces.
Theses are the conditions for static equilibrium.
Explanation:
The step by step solution can be found in the attachment below.
Thank you for reading this solution and I hope it is helpful to you.
Answer:
F = 69.3 N
Explanation:
For this exercise we use Newton's second law, remembering that the static friction force increases up to a maximum value given by
fr = μ N
We define a reference system parallel to the floor
block B ( lower)
Y axis
N - W₁-W₂ = 0
N = W₂ + W₂
N = (M + m) g
X axis
F -fr = M a
for block A (upper)
X axis
fr = m a (2)
so that the blocks do not slide, the acceleration in both must be the same.
Let's solve the system by adding the two equations
F = (M + m) a (3)
a =
the friction force has the formula
fr = μ N
fr = μ (M + m) g
let's calculate
fr = 0.34 (2.0 + 0.250) 9.8
fr = 7.7 N
we substitute in equation 2
fr = m a
a = fr / m
a = 7.7 / 0.250
a = 30.8 m / s²
we substitute in equation 3
F = (2.0 + 0.250) 30.8
F = 69.3 N
Answer:
a) The schematic illustrating is attached
b) The heat transfer to the heat engine is 2142.86 kJ, the heat transfer from the heat engine is 1392.86 kJ
c) The heat transfer to the heat engine is 1648.35 kJ, the heat transfer from the heat engine is 898.35 kJ
Explanation:
b) The heat transfer to the engine and the heat transfer from the engine to the air is:

Where
W = 750 kJ
n = 35% = 0.25
Replacing:


c) The efficiency of Carnot engine is:

The heat transfer to the heat engine is:

The heat transfer from the heat engine is:

Answer:
Magnetic field will be ZERO at the given position
Explanation:
As we know that the magnetic field due to moving charge is given as

so here we know that for the direction of magnetic field we will use

so we have

so magnetic field must be ZERO
So whenever charge is moving along the same direction where the position vector is given then magnetic field will be zero