<u>Answer:</u>
Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
<u>Explanation:</u>
Let the east point towards positive X-axis and north point towards positive Y-axis.
Speed of truck = 25 m/s north = 25 j m/s
Speed of dog = 1.75 m/s at an angle of 35.0° east of north = (1.75 cos 35 i + 1.75 sin 35 j)m/s
= (1.43 i + 1.00 j) m/s
Velocity of the dog relative to the road = 25 j + 1.43 i + 1.00 j = 1.43 i + 26.00 j
Magnitude of velocity = 26.04 m/s
Angle from positive horizontal axis = 86.85⁰
So Velocity of the dog relative to the road = 26.04 m/s 86.85⁰ east of north = 26.04 m/s 3.15⁰ north of east.
1). <u>Power = (voltage)² / (Resistance)</u>
4,500 = (220)² / Resistance
Multiply each side by (resistance) : 4,500 x resistance = (220)²
Divide each side by 4,500 : Resistance = (220)² / 4,500 = <em>10.76 ohms</em>
2). <u>Power = (voltage) x (Current)</u>
Divide each side by (voltage): Power / voltage = Current
4,500 / 220 = <em>20.45 Amperes</em>
3). 4,500 watts = 4.5 kilowatts
(4.5 kilowatts) x (4 hours) = <em>18 kilowatt-hours</em>
Helium atom, in other words, it consistis of a particle having four protons and two neutrons.
Vx = 2*cos30 = 1.73m's
Other words:
D = Vo*t = 1.4 * 21 = 31.5m. @ 30 Deg.
Dy = 31.5*sin30 = 15.75 m.
Answer:
Less
Explanation:
because static friction is more than rolling friction