Answer:
The molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of sugar (C12H22O11) = 186.55 grams
Molar mass of C12H22O11 = 342.3 g/mol
Volume of water = 250.0 mL = 0.250 L
Step 2: Calculate moles sugar
Moles sugar = mass sugar / molar mass sugar
Moles sugar = 186.55 grams / 342.3 g/mol
Moles sugar = 0.545 moles
Step 3: Calculate molarity of the sugar solution
Molarity = moles sugar / volume of water
Molarity = 0.545 moles / 0.250 L
Molarity = 2.18 MThe molarity of this sugar solution in water is 2.18 M
Answer:
The correct answer is is option B
b. 93.3 g
Explanation:
SEE COMPLETE QUESTION BELOW
Hydrogen chloride gas can be prepared by the following reaction: 2NaCl(s) + H2SO4(aq) → 2HCl(g) + Na2SO4(s)
How many grams of HCl can be prepared from 2.00 mol H2SO4 and 2.56 mol NaCl?
a. 7.30 g
b. 93.3 g
c. 146 g
d. 150 g
e. 196 g
CHECK THE ATTACHMENT FOR STEP BY STEP EXPLANATION
Answer:
C: The shape of the pebbles is a result of weathering and deposition
Explanation:
For the several pebbles to have a rounded shape and smooth to the touch, it will undergo weathering and deposition. This is because weathering involves breaking down of rocks and creating new sediments. This weathering could be either chemical weathering or physical weathering where Chemical weathering is the decomposition of rocks which are caused by chemical reactions and which result in formation of new compound while physical weathering is the breakdown of rocks into smaller pieces. On the other hand, deposition occurs when the agents of erosion such as wind or water deposit sediments from one spot to another which in turn changes the shape of the land.
Thus, the shape of the pebbles are as a result weathering of the parent rocks and from deposition.
Answer:

Explanation:
-An endothermic reaction is a chemical reaction that gains or absorbs heat from its surrounding in the form of heat.
-During the reaction, the temperature of the surrounding reduces.
-From the reactions given:

is the only endothermic reaction.

It's a cube so the volume = edge^3
Volume = 2.5^3 cm^3 = 15.625 cm^3
density = mass / volume = 42.20 / 15.625 = 2.70 You have 3 places of accuracy.
density of object = 2.70 grams / cm^3 <<<<=== answer.