The potential energy is most often referred to as the "energy at rest" and is dependent on the elevation of an object. This can be calculated through the equation,
E = mgh
where E is the potential energy, m is the mass, g is the acceleration due to gravity, and h is the height. In this item, we are not given with the mass of the cart so we assume it to be m. The force is therefore,
E = m(9.8 m/s²)(0.5 m) = 4.9m
Hence, the potential energy is equal to 4.9m.
Answer:
The temperature of the gas is 1197.02 K
Explanation:
From ideal gas law;
PV = nRT
Where;
P is the pressure of the gas
V is the volume of the gas
R is ideal gas constant = 8.314 L.kPa/mol.K
T is the temperature of the gas
n is the number of moles of gas
Volume of the gas in the cylindrical container = πr²h
Given;
r = 6/2 = 3 cm = 0.03 m
h = 11 cm = 0.11 m
V = π × (0.03)² × 0.11 = 3.11 × 10⁻⁴ m³ = 0.311 L
number of moles of oxygen gas = Reacting mass / molar mass


Therefore, the temperature of the gas is 1197.02 K
Answer:
Mendeleev predicted the atomic mass of each element along with compounds they each should form.
Explanation:
Based on other elements in the same group he predicted the existence of eka-aluminum and eka-silicon, later to be named gallium (Ga) and germanium (Ge).
Answer: Resistance = 
The approximate diameter of a penny is, <em>d</em> = 20 mm
thickness of penny is, <em>L = </em> 1.5×
mm
The area of penny along circular face is,
= 3.14×
m²
The resistivity of copper is <em>ρ</em> = 1.72 x 10-8 Ωm.
Resistance,

Answer:
The weight of Earth's atmosphere exert is 
Explanation:
Given that,
Average pressure 
Radius of earth 
Pressure :
Pressure is equal to the force upon area.
We need to calculate the weight of earth's atmosphere
Using formula of pressure


Where, P = pressure
A = area
Put the value into the formula


Hence, The weight of Earth's atmosphere exert is 