Answer:
The water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
Explanation:
Here Mass flux of water vapour is given as

where
is the mass flux of the water which is to be calculated.
- D is diffusion coefficient which is given as

- l is the thickness of the film which is 0.15 cm thick.
is given as

In this
is the saturated water pressure, which is look up from the saturated water property at 20°C and 0.5 saturation given as 2.34 Pa
is the air pressure which is given as 0.5 times of 
- R is the universal gas constant as

- T is the temperature in Kelvin scale which is

By substituting values in the equation

Converting
into 
As 1 mole of water 18
so

Putting this in the equation of mass flux equation gives

For calculation of water level drop in a day, converting mass flux as

So the water level will drop by about 1.24 cm in 1 day.
Calculate the weight of the table through the equation,
W = mg
where W is the weight, m is the mass, and g is the acceleration due to gravity. Substituting the known values,
W = (0.44 kg)(9.8 m/s²)
<em>W = 4.312 N</em>
The components of this weight can be calculated through the equation,
Wx = W(sin θ)
and Wy = W(cos θ)
x - component:
Wx = W(sin θ)
Substituting,
Wx = (4.312 N)(sin 150°) = <em>2.156 N</em>
Wy = (4.312 N)(cos 150°) =<em> -3.734 N</em>
Answer:
Tangential velocity = 10.9 m/S
Explanation:
As per the data given in the question,
Force = 20 N
Time = 1.2 S
Length = 16.5 cm
Radius = 33.0 cm
Moment of inertia = 1200 kg.cm^2 = 1200 × 10^(-4) kg.m^2
= 1200 × 10^(-2) m^2
Revolution of the pedal ÷ revolution of wheel = 1
Torque on the pedal = Force × Length
= 20 × 16.5 10^(-2)
= 3.30 N m
So, Angular acceleration = Torque ÷ Moment of inertia
= 3.30 ÷ 12 × 10^(-2)
= 27.50 rad ÷ S^2
Since wheel started rotating from rest, so initial angular velocity = 0 rad/S
Now, Angular velocity = Initial angular velocity + Angular Acceleration × Time
= 0 + 27.50 × 1.2
= 33 rad/S
Hence, Tangential velocity = Angular velocity × Radius
= 33 × 33 × 10^(-2)
= 10.9 m/S
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
Answer:
a) Earth
b) Mercury
c) Neptune
Explanation:
All the planets move around the sun in eastward direction, but few planet have retrograde rotation i.e in westward direction. Retrograde motion is just an apparent change in the movement of planet which means it only seems as if the planet are rotating in opposite direction. Retrograde movement of planet like Saturn, Jupiter and mars is not real. Hence, if a person lives on Saturn, then following planets will exhibit retrograde motion
a) Earth
b) Mercury
c) Neptune