Answer:
By 16.7% or 0.167 IPM
Explanation:
Substracting the final IPM (6.088) to the initial IPM (5.921) gives us the net difference, which is how much did it increase in IPM. Multiplying this number by 100 gives us the percentual increase in the feed rate.
Answer:
Chemical energy is converted to thermal energy and electrical energy.
Explanation:
The sugar present in the apple is broken down into Glucose. This is chemical energy stored in the apple which is broken down into energy which is utilized by body for everyday works. The chemical energy gets converted to thermal energy which warms the body and electrical energy due to which the heart beats.
Answer:
The horizontal distance x between the two balloons is 54.15 m
Explanation:
The diagram described as obtained online is presented in the image attached to this solution.
Let the horizontal distance between the two balloons be x
Difference in height (vertical distance) between the two balloons = 61 - 48.2 = 12.8 m
Using trigonometric relations, it is evident that
Tan 13.3° = 12.8/x
x = 12.8/tan 13.3° = 12.8/0.2364 = 54.15 m
Answer:
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)
Explanation:
Given:
Distance from fish (D) = 80 cm
Find:
Apparent depth (Da)
Computation:
We know that,
Refractive index of water (n2) = 1.33
So,
Apparent depth (Da) = D(n1/n2)
Apparent depth (Da) = 80 (1/1.33)
Apparent depth (Da) = 60.15 cm (Approx)