Answer:
(a) Height is 4.47 m
(b) Height is 4.37 m
Solution:
As per the question:
Initial velocity of teh ball, 
Angle made by the ramp, 
Distance traveled by the ball on the ramp, d = 5.00 m
Now,
(a) At any point on the projectile before attaining maximum height, the velocity can be given by the eqn-3 of motion:

where
H =
g = 

= 19.06 m/s
Now, maximum height attained is given by:


Height from the ground = 
(b) now, considering the coefficient of friction bhetween ramp and the ball,
:
velocity can be given by the eqn-3 of motion:


= 18.7 m/s
Now, maximum height attained is given by:


Height from the ground = 
The answer to this question is:
C-"That moving clocks run slower"
Your Welcome :)
Answer:
The maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s.
Explanation:
Given that,
The maximum vertical distance covered by the roller coaster, h = 35.4 m
We need to find the maximum speed of the car at the bottom of that drop. It is a case of conservation of energy. The energy at bottom is equal to the energy at top such that :



v = 26.34 m/s
So, the maximum speed of the car at the bottom of that drop is 26.34 m/s. Hence, this is the required solution.
They have different accelerations because of their masses. According to Newton's Second Law, an objects acceleration is inversely proportional to its mass. Therefore the object with the larger mass, in this case the gun, will have a smaller acceleration. In the same way, the less massive object, being the bullet, will have a higher acceleration.
Hope this helps :)
Answer:
3.5 cm
Explanation:
mass, m = 50 kg
diameter = 1 mm
radius, r = half of diameter = 0.5 mm = 0.5 x 10^-3 m
L = 11.2 m
Y = 2 x 10^11 Pa
Area of crossection of wire = π r² = 3.14 x 0.5 x 10^-3 x 0.5 x 10^-3
= 7.85 x 10^-7 m^2
Let the wire is stretch by ΔL.
The formula for Young's modulus is given by


ΔL = 0.035 m = 3.5 cm
Thus, the length of the wire stretch by 3.5 cm.