Answer:
= 1,386 m / s
Explanation:
Rocket propulsion is a moment process that described by the expression
- v₀ =
ln (M₀ / Mf)
Where v are the velocities, final, initial and relative and M the masses
The data they give are the relative velocity (see = 2000 m / s) and the initial mass the mass of the loaded rocket (M₀ = 5Mf)
We consider that the rocket starts from rest (v₀ = 0)
At the time of burning half of the fuel the mass ratio is that the current mass is
M = 2.5 Mf
- 0 = 2000 ln (5Mf / 2.5 Mf) = 2000 ln 2
= 1,386 m / s
We use the equation of motion,

Here, S is the height, u is initial velocity and a is acceleration.
Given,
As acorn falls from tree, therefore we take the value of
and initial velocity
.
Substituting these values in equation of motion,

Thus, the time taken by the acorn to fall 20 feet ( 6.096 m ) is 1.12 s.
Using the formula A squared plus B squared equals C squared, we can find the solution by substituting 5 for A and 12 for B.
By squaring 5, we get 25, and by squaring 12, we get 144. Adding these, we get 169. The square root of this is 13.
Answer:
A. plot an H-R diagram for the stars in the cluster.
Explanation:
A star cluster can be defined as a constellation of stars, due to gravitational force, which has the same origin.
The astronomy student would have to plot an H-R diagram for the stars in the cluster and determine the age of the cluster by observing the turn-off point. The turn-off is majorly as a result of gradual depletion of the source of energy of the star. Thus, it projects off the constellation.
Explanation:
It is given that,
Mass of the crate, m = 50 kg
Force acting on the crate, F = 10 N
Angle with horizontal, 
Let N is the normal force acting on the crate. Using the free body diagram of the crate. It is clear that,


N = 486.57 N
or
N = 487 N
If a is the acceleration of the crate. The horizontal component of force is balanced by the applied forces as :




or

So, the normal force the crate and the magnitude of the acceleration of the crate is 487 N and
respectively.