Answer:
14.4 m/s
Explanation:
mass of Anna (Ma) = 68 kg
speed of Anna (Va) = 17 m/s
mass of SandraDay (Ms) = 76 kg
speed of SandraDay (Vs) = 12 m/s
We can find their speed (V) immediately after collision from the conservation of momentum where
(Ma x Va) + (Ms + Vs) = (Ma + Ms) x V
where V = speed immediately after collision
(68 x 17) + (76 + 12) = (68 + 76) x V
2068 = 144 V
V = 2068 / 144 = 14.4 m/s
Answer:
you have no picture
Explanation:
if it shows the arrows going towards eachother it is north and south. if it is not it will be either north and north or south and south
Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
Answer:
rod end A is strongly attracted towards the balls
rod end B is weakly repelled by the ball as it is at a greater distance
Explanation:
When the ball with a negative charge approaches the A end of the neutral bar, the charge of the same sign will repel and as they move they move to the left end, leaving the rod with a positive charge at the A end and a negative charge of equal value at end B.
Therefore rod end A is strongly attracted towards the balls and
rod end B is weakly repelled by the ball as it is at a greater distance